Planet Zoo je zatím posledním výtvorem Frontier Developments, jež mají svědomí úspěšné tituly jakými mimo jiné jsou Planet Coaster a Jurassic World Evolution. V návaznosti na zmiňované hry vývojáři pokračuji v nastoleném trendu a snaha o vyplnění mezery na trhu se povedla téměř dokonale.
Planet Zoo recenze
Hra Planet Zoo je budovatelská strategie, kterou by nejen každý fanoušek tohoto žánru měl vlastnit.
A proč vyplnění mezery na trhu? Od vydání posledního datadisku druhého dílu legendárního Zoo Tycoon už uplynulo více než deset let a během této doby se žádný pořádný následník trůnu v oblasti budování parku se zvířaty neobjevil. Nelze se tedy divit velkému zájmu ze strany hráčů před vydáním hry.
Základní hra nabízí přes 70 živočišných druhů, z nichž většinu lze umístit do klasických výběhů. Hmyz a plazy včetně několika hadů, žab nebo ještěrů lze ubytovat jen v teráriích. Každý druh má logicky jiné potřeby, které je potřeba brát na zřetel. Například kočkovité šelmy není radno umisťovat do výběhu s nízkým oplocením. Pokud tedy nemáme rádi krveprolití ve vlastní zahradě. Takový výlet lva berberského mezi návštěvníky by jistě zamávalo s reputací našeho parku. Ta je konec konců ovlivňována spokojeností zvířat i návštěvníků. Potřeby zvířat a lidí jsou víceméně podobné. Každého musíme nakrmit a napojit. Zábavu zvířatům zajišťují předměty obohacení, návštěvníkům zase stánky se suvenýry nebo prvky přírodní scenérie, kterými se každé místo pro stánky dá doplnit. Stromy, rostliny a kameny hrají také důležitou roli v celkové spokojenosti zvířat.
Pokud si zrovna nevíme rady, co kterému zvířecímu druhu sedí, můžeme nahlédnout do opravdu propracované Zoopedie. Dozvíme se tam prakticky vše, co potřebujeme k tomu, aby bylo dané zvíře v našem parku spokojené.
Více spokojených zvířat se rovná většímu počtu spokojených návštěvníků a tím pádem i větším finančním obnosům, kteří jsou lidé ochotni v parku utratit. Byť tedy ekonomický systém hry není nikterak složitý a vydělávat je poměrně jednoduché, ať už hrajeme na jakoukoliv obtížnost.
Důležitou částí hry je výzkum. Díky němu naši ošetřovatelé poznávají jednotlivé zvířecí druhy a doplňují informace do Zoopedie, podle níž se posléze řídíme. Výzkumem můžeme také získat nové motivy budov a určit směr, kterým se bude naše ZOO ubírat co se vzhledu týká.
Na budoucí ředitele zooparku čekají dohromady 4 herní režimy. Jako první by každý měl zavítat do modu Kariéry, která funguje zároveň jako tutoriál. Výukovou částí hráče provází milovník zvířat a přírody Bernie Goodwin a jeho hlavní ošetřovatelka Nancy. Renovacemi a udržováním Bernieho parků se naučíme herní principy a postupy.
Režimy Franšíza a Výzva se od sebe příliš neliší. V obou plníme úkoly a výzvy. Za úspěšné splnění dostáváme odměny. Rozdílem je, že Franšíza funguje online a spojuje tak jednotlivé hráče. Hráči mezi sebou komunikují a obchodují se zvířaty k vlastní spokojenosti. Při nákupu zvířat jistě potěší možnost výběru zvířete dle jeho genetické výbavy. Pro oba mody jsou společné omezené finanční prostředky, kterými disponujeme.
Chybět samozřejmě nemůže Sandbox, v němž máme neomezené finanční prostředky a můžeme si s parkem vlastně dělat, co uznáme za vhodné bez toho, aniž bychom si na to museli nejdříve vydělat.
Virtuální ZOO na počítačích dostala po letech slušivý grafický kabátek, což v dnešní době ani nijak jinak nejde, a díky čemuž lze v parku vytvářet přímo úchvatné scenérie. Planet Zoo někdy připomíná své letité předchůdce ze série Zoo Tycoon, ale v tomto žánru se rozdíly dělají těžko, pokud máte nasimulovat potřeby zvířat i návštěvníků. Frontier Developments odvádí kvalitní práci, což můžeme pozorovat také na nejnovějších dvou DLC, které hru rozšiřují o další zvířata z prostředí tropických pralesů a Arktidy. I přes občasné chyby, kdy jedno zvíře projde skrz druhé, nebo když se plazům rodí živá mláďata, zatímco ve skutečnosti kladou vejce, je Planet Zoo hra, kterou si chci zahrát po příchodu domů z návštěvy skutečné zoologické zahrady.