Když jsem se dostal poprvé k trailerům a gameplayům z třetího dílu Mafie, nemohl jsem se ubránit absolutnímu pocitu zklamání. Jízdní model vypadal otřesně, protagonista nebyl žádný elegantní Ital, nýbrž otrhaný Afroameričan Lincoln Clay vracející se z vietnamské války se speciálním výcvikem od CIA.
Youtube video
Hra Mafia 3 recenze
S vydáním hry jsem čekal naprostý propadák, čekal jsem že se hráčská komunita ohradí proti hře, i když se jedná o legendární sérii.
Pocit velkého překvapení mě zasáhl, když jsem hru poprvé spustil. Atmosféra USA v době rozkvětu vás praští do nosu a hlavně do uší. Dobové pecky hrají ve hře téměř nepřetržitě a můžete se dočkat hitů od interpretů jako jsou Jefferson Airplane, Avengers, Elvis Presley nebo Ramones.
Děj se odehrává ve městě New Bordeaux v roce 1968, kde operují různé gangy, včetně rodiny Sala Marcana, který se později stane hlavním antagonistou. Vše začíná dobře, Lincoln se vrací z války, chce odjet od života na hraně zákona a začít poctivě pracovat, ale jak už čekáme, všechno se zvrhne v krvavá jatka. Setkáme se starými známými a dočkáme se dokonce referencí na Mafii II. Cestu příběhem nám budou osvětlovat tři společníci, pro které budete dělat úkoly a díky kterým se dostanete k penězům.
Bohužel největší plus hry je zároveň největším mínusem. Myslím tím ta výše zmiňovaná krvavá jatka, která po nějaké době začnou nudit. Zajdi tam, rozbij to, seber prachy, zabij toho, hotovo. Celková monotónnost vás po čase úplně pohltí a z testosteronem nabitého bojového modelu se stane jen nudná klikačka. A ano, bude vás to stejné čekat celou hru.
Hodnocení hry bych ponechal někomu, kdo k sérii Mafia nemá žádné duševní pouto a nemá v oblibě závan historie americké mafie. Ovšem třetí díl mi přijde ze všech dílů zatím nejslabší. Hra neskončila takovým propadákem, jaký většina hráčů předpokládala, ale zároveň ničím zářným nepřekvapila.