Green Hell vyšla již roku 2018, nicméně nyní se začíná hojně objevovat na nejrůznějších fórech, kde víří diskuzi. Jedná se o hru, která by se dala označit jako simulace přežití či akční adventura.
Hrajeme za vědce Jakea Higginse, který přijíždí se svou přítelkyní Miou zkoumat divoké Amazonské pralesy. Po divoké honičce se ocitáme sami uprostřed pralesa, k dispozici máme jen vysílačku a vlastní ruce. A zde začíná náš boj o přežití. Musíme zjistit, co se vlastně stalo. Kde je Mia? Kde to vůbec jsme?
Pro větší realističnost zde máme čtyři důležité aspekty, které si musíme hlídat a doplňovat. A tou je dostatečná hydratace a potřeba jíst jídlo bohaté na tuky, sacharidy a bílkoviny. Takže je jen na Vás, kterou cestu zvolíte. Budete lovit papoušky a konzumovat jejich maso? Musíme si ale nasbírat klacíky a suché listí a udělat si oheň, kde maso opečeme. Nebo odvážně zkoušet neznámé plodiny, které můžeme najít po celém pralese? Najíme se nebo se z nich otrávíme? Nebo jíst raději různorodé houby rostoucí na kmenech stromů? A odvážíte se napít ze špinavé říčky nebo dáte přednost vypití mléka z kokosu či si raději nachytáme dešťovou vodu? Hra nabízí opravdu velmi pestré možnosti, jak tyto základní potřeby ukojit.
Další realistickou věcí zde jsou nemoci, vyrážky, červi v ráně, odřeniny, otravy a spoustu dalšího. Vše je velmi detailně propracované s mnoha možnostmi, jak se vyléčit. Třeba jako správný amazonský zálesák si můžete vyrobit obvaz z listů. Ovšem když se léčit nechcete, čeká Vás podle závažnosti zranění smrt.
Samozřejmě také v džungli žije spoustu zvířat, a tak je na místě dát si velký pozor, kam šlapete, abyste si nestoupli na chřestýše, abyste si nešli zaplavat do řeky s piraňami nebo aby si na Vás nesmlsl kajman či puma. A když už utečete před zvířaty, je třeba si dávat pozor na původní divoké kmeny, které se s Vámi opravdu nebudou mazlit a oštěp v zádech nebo šíp v hrudníku zde není nemožný.
No a pro takovou obranu si můžeme vytvořit primitivní zbraně, jako třeba oštěp z klacků, kamennou sekeru nebo třeba nůž z kostí.
A náročný den v džungli zakončíme spánkem. Aby byl dostatečně pohodlný, můžeme si udělat měkké lůžko z banánových listů. A máme i mnoho dalších voleb staveb, ať už přístřechy, ohniště, filtry na vodu nebo třeba truhlíky na užitečné rostliny, jejichž semínka najdeme.
Hra je ztížená tím, že když konečně objevíte mapu, není v ní žádný bod, kde se nacházíte. Takže se musíte řídit kompasem, který se ukazuje na chytrých hodinkách a skutečně hledat podle světových stran, kam jít.
Hru jako takovou hodnotím velice kladně. Mezi její hlavní plusy patří:
- Nádherná grafika
- Množství možností, jak se uživit
- Hodně variant, jak zemřít, zranit se a následně se zase léčit, vyšetření těla a nalezení zranění či pijavic na těle
- KOOPERACE – to je veliký plus, příběh nebo hru o přežití lze hrát až ve čtyřech hráčích
- Pěkně zpracovaný a zajímavý příběh
- České titulky
Doporučujeme:
- Outer Wilds – recenze hry
- DayZ Standalone – recenze hry
- Hobo: Tough Life – vyzkoušejte si život bezdomovce na vlastní kůži!