Málokterá videoherní postavička dokáže v hráčích vyvolat tak silný pocit nostalgie jako Crash Bandicoot. Tento malý zmutovaný vačnatec si získal srdce celé řady hráčů už na konci 90. let, tedy v době vůbec prvního Playstationu, kdy jsme si mohli postupně zahrát hned pět her s touto postavou v hlavní roli.
Crash team racing Nitro-Fueled
Sony se rozhodla po téměř dvacetileté odmlce vydat remake původního titulu pod názvem Crash team racing: Nitro-Fueled, kterému předcházelo vydání dalších tří her v jednotné kolekci.
Nejprve jsme si tak mohli znovu zahrát původní trilogii pod názvem Crash Bandicoot N Sane Trilogy, která zahrnovala tituly Crash Bandicoot, Cortex Strikes Back a Warped, až nakonec došla řada na poslední dobrodružství s názvem Crash team racing: Nitro-Fueled (dále budu používat zkratku CTR). Dodejme, že hra se oproti původní verzi objevuje jednak pro PS4, ale i Xbox 360 a Nintendo Switch.
Jakožto velký fanoušek jsem se nemohl dočkat až znovu usednu do kokpitu malé motokáry, která umí závodníky brzdit, ale taky vyhazovat do povětří. Na tomto místě by se hodilo hráčům, kteří se s CTR dosud nesetkali, říci, o co vlastně jde.
Ve zkratce je CTR závodní hrou, kde závodíte v malých „vytuněných“ motokárách, do kterých během závodu můžete získat zbraně, kterými poté zpomalujete konkurenční závodníky tak, abyste se na cílové šachovnici objevili jako první.
Vše se odehrává v pohádkovém prostředí plném futuristických, ale i přírodních nebo historických map. Závodit můžete hned za několik postaviček, přičemž další můžete během hraní získat.
Hra pak také nabízí příběhovou linii, jenž vám dává jednoduchý úkol – být tím nejlepším závodníkem v celé generaci. Kampaň, která je naplněna stejnými závody, které si můžete zahrát rovněž jednotlivě, vás po jejich úspěšném dokončené odmění klíči, které vás posouvají dále, k dalším závodům. Nicméně, v případě této hry to není úplně tím nejdůležitějším, a dost možná vás bude zajímat jen to bláznivé závodění, a není divu. Stejně tak si můžete vychutnat multiplayer, který jistě nabídne spoustu hodin zábavy s přáteli, ať už lokálně či online. Dále jsou tady i další módy, kdy se snažíte třeba o to zajet co nejlepší čas.
Jaký je Crash team racing: Nitro-Fueled?
Díkybohu v podstatě stejný jako ten původní, jen oblečený do nového kabátu, který mu více sluší na současné již čtvrté generaci legendárního Playstationu. Byla kompletně přepracována grafika, a to je patrně tím hlavním. Avšak vše, co fungovalo kdysi, funguje i nyní. Stejně výborná hratelnost, stejné dobrodružství. Jako bonus si však vývojáři připravili nové tratě, které jsou svěžím oživením a dodávají tak i nový prvek pro „veterány“ jako jsem já, kteří hrávali původní hru. Podobně pak také ikonický soundtrack dostal svěžejší rytmus. Samozřejmě nechybí ani celá ta stará parta oblíbených postaviček z celého Crash univerza. Co je ale novinkou, je to, že oproti dřívějšku po každém závodě získáváte mince, za které si můžete zakoupit další rozšíření ve formě nových kol, postav či si vyšperkovat svoje vozítko.
Verdikt
Když jsem zjistil, že Sony znovu vydá CTR, úplně mě to nadchlo a od té chvíle jsem se těšil. A těšil jsem se oprávněně, protože zpracování tohoto remaku nemohlo dle mého názoru dopadnout lépe.
Hráč má až někdy pocit, jako kdyby to bylo sotva včera, kdy závodil ve staré verzi, kterou se musím přiznat, jsem v průběhu těch let často zapínal v rámci různých fanoušky přepracovaných verzí, aby šly spustit i na PC.
Pakliže by se Sony odhodlalo vydat ještě Crash Bash, tedy poslední hru, která se zatím na PS4 neobjevila, ať už nyní či na nové generaci konzolí, udělala by tím jistě znovu radost nespočtu hráčů.
CTR má rozhodně co nabídnout všem, ať už starším hráčům, kteří pamatují tolikrát oslavovanou původní hru, tak i novým, jenž jsou jí dosud netknutí. Nepochybuji, že i v dnešní době, kdy vychází řada daleko větších titulů, najde své nové publikum, které ji bude milovat úplně stejně.
Nehledě na to, že bych těžko vzpomenul jinou hru, která se tak moc hodí pro společné hraní rodičů, kteří si jí pamatují z dětství, se svými dětmi. Z toho důvodu se ostatně domnívám, že přepracování starých a oblíbených her do nového kabátu, je cestou, kterou by se měla vývojářská studia vydat, pakliže chtějí spojit různé generace hráčů.