Každé léto pravidelně sleduji zápolení těch nejlepších světových cyklistů na televizní obrazovce při Tour de France a zároveň očekávám příchod mé nejoblíbenější hry – Pro Cycling Manager a nejinak tomu bylo i loňské léto, kdy se na pultech obchodů objevil PCM 18.
Nečekal jsem ani vteřinu, hru si bez váhání zakoupil a hned jsem se vydal ukrajovat virtuální kilometry. Nyní po více než půl roce jsem již pln dojmů z tohoto cyklistického manažeru, se kterými bych se s vámi rád na následujících řádcích podělil.
Pro Cycling Manager 2018 má pro fanoušky cyklistiky geniální koncept
Jak již napovídá nadpis, tak samotná myšlenka řízení cyklistické stáje, potažmo i jednotlivce v módu Pro Cyclist je mnou, jakožto milovníkem cyklistiky, vnímaná jako naprosto geniální a jsem moc rád, že se podobná hra na trhu nachází. V letošním ročníku této hry byla navíc vylepšena umělá inteligence soupeřů, tudíž je opět o poznání těžší slavit triumf v celém závodě či jednotlivých etapách, než tomu bylo doposud a zároveň dochází k menšímu počtu nesmyslných rozhodnutí UI, jež vám mnohdy vítězství doslova darovala na zlatém podnose.
Bohužel, co se již tak dobře nepovedlo zredukovat, tak je množství bugů vyskytujících se ve hře, které bylo v letošním ročníku téměř až donebevolající. Vývojáři sice pravidelně vydávají záplaty, jež alespoň část chyb již odstranily, nicméně pády hry či další závažné chyby ovlivňující nebo dokonce znemožňující plnohodnotné hraní jsou zde želbohu na denním pořádku.
Také vyšlo: Pro Cycling Manager 2019
Nyní již k samotnému obsahu. Mým nejoblíbenějším módem z nabídky je jednoznačně právě výše zmiňovaný mód, kdy řídíte kariéru vlastními silami vytvořeného mladého cyklisty, nazývaný Pro Cyclist, s kterým pak začínáte zcela od nuly v jednom ze 3 týmů, které vám na začátku hry nabídnou smlouvu. Díky tomuto módu jsem tak mohl dovést svého 20 letého českého talenta Standu Šlapadla až k triumfu na slavné Vueltě, tehdá mu však už táhlo na 30, což jen dokazuje to, že tento mód dokáže zabavit na několik dlouhých sezón.
Plně se vyplatí jen tehdy, pokud jste nehráli minulý ročník
Na druhém místě mého pomyslného žebříčku nejhranějších módů se pak nachází mód, v němž si lze zahrát jednotlivé etapy či etapové závody, kterých je na výběr opravdová spousta, konkrétně 500, respektive 200. Hra je z velké části licencovaná, nicméně někteří jezdci a týmy mají smyšlená jména, ovšem pokud chcete, aby všichni měli svá skutečná jména, tak si můžete stáhnout mód s reálnými jmény jezdců a stájí například ze Steamu či z pcmdaily.com.
No a nejméně pak z offline režimů hraji kariérní mód, od nějž mě odrazuje především jeho složitost, neboť je nutné neustále hlídat fyzičku všech jezdců, zároveň plánovat závody, jež jim budou vyhovovat či vyjednávat se sponzory, a též i nepřehlednost některých prvků, které celý tento mód činí ještě více uživatelsky nepřívětivým.
PCM 18 nabízí možnost hraní i online, ale té jsem popravdě ani jednou nevyužil, tudíž se musím zdržet jejího recenzování.
Bohužel pokud jste majiteli Pro Cycling Manager 2017 a zároveň nejste nikterak zapálenými fanoušky cyklistiky, tak vám letošní ročník nemá moc, co nabídnout, neboť krom vylepšené umělé inteligence, jež vás ovšem donutí se u hry výrazněji zamyslet, a aktualizovaných soupisek stájí, ve hře nenajdeme žádné výraznější změny oproti předchozímu ročníku, který byl ovšem zas naopak dosti přelomovým.
Nicméně recenzi zakončím pochvalou, kterou bych chtěl směřovat na adresu grafického zpracování této hry. Veškeré modely a grafické textury, ať už jezdců, krajiny či například startovních budek v Pro Cycling Manager 2018 jsou moc hezky zpracované a vypadají znamenitě, což podtrhuje zábavný pocit z hraní.
75%
+ vylepšená UI
+ režim Pro Cyclist
+ grafické zpracování
+ donutí vás u hry přemýšlet
– žádné výraznější změny oproti předchozímu ročníku
– bugy
– zbytečně složitý kariérní mód